Masaż Shantala

IMG_3369

Dotyk to najbardziej pierwotny zmysł jaki posiadamy, pełni ogromną rolę w naszym życiu.
To właśnie on sprawia, że jeszcze będąc w łonie matki, dziecko czuje.
Dotyk umożliwia odczuwanie przyjemności, zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Pozwala nam poznawać, odkrywać i doświadczać. Służy również do komunikacji.
Rola dotyku jest niedoceniona, na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z jego siły i potęgi.
A szkoda, bo to właśnie dotyk pozwala wyciszyć, uspokoić i ukoić ból.
Kiedy na świat przychodzi dziecko, w swoim początkowym życiu nie potrzebuje kolorowych zabawek, niepotrzebnych dźwięków; jedyne czego mu trzeba to bezpośredni kontakt fizyczny z rodzicem. Przytulanie, noszenie, tulenie dziecka, a także masaż, sprawiają, że czuje się ono bezpiecznie.
Masaż Shantala jest jedną z form naturalnej, dotykowej stymulacji, która sprawia, że dziecko lepiej zasypia i śpi oraz czuje się bezpieczniej w nowym świecie.
Masaż ten pomaga nawiązać niesamowitą więź między rodzicem a dzieckiem. Wycisza, relaksuje, uspokaja. Wspomaga odporność, wpływa pozytywnie na stan krążenia i stan skóry. Jest doskonały na brzuszkowe dolegliwości. Pozwala na lepsze czucie swojego ciała, wspomaga prawidłowy rozwój maluszka.
Masaż Shantala to technika wywodząca się z tradycji indyjskiej. Popularność w Europie zawdzięcza francuskiemu położnikowi F. Leboyer.

 

 

Kiedy mogę masować dziecko?

Masaż Shantala nie jest masażem typowo leczniczym, jednak warto pamiętać o kilku ważnych aspektach.
Przygodę z masażem zaczynamy jak tylko odpadnie kikut pępowinowy.
Nigdy nie masujemy dziecka bezpośrednio po jedzeniu.
Gorączka, wysypka, szczepienie- w takich sytuacjach rezygnujemy z masażu.
Masaż może być elementem rytuału, który stosowany codziennie, pomoże stworzyć rytm dnia i ułatwi wieczorne zasypianie.

 

Czy rodzic może masować dziecko?

Tak, masaż Shantala to masaż, który mogą wykonywać rodzice. Udział w warsztatach pozwala poznać technikę masowania. W trakcie spotkań rodzice dowiadują się czym masować, w jakich warunkach oraz w jakiej pozycji. Wygoda osoby masującej jest równie ważna jak wygoda osoby masowanej.

 

Gdzie mogę nauczyć się masować?

Centrum Terapii Logop prowadzi indywidualne i grupowe warsztaty niemowlęcego masażu Shantala. Z warsztatów mogą skorzystać przyszli i obecni rodzice, jak również rodzice adopcyjni.
Zapraszamy

Centrum Terapii Logop